کد خبر: ۱۱۶۳۳ - تاریخ خبر: ۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵

بازگشت بورس به کانال ۹۸هزار واحد

بازگشت بورس به کانال ۹۸هزار واحد

بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد شاخص کل و بازپس‌گیری کانال ۹۸ هزار واحدی بود. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که در صحنه بازار جهانی قیمت‌های جهانی اندکی بهبود یافته بود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،در این شرایط بهای نفت درنزدیکی کانال 63دلار قرار گرفت. در همین حال بهای فلزات نیز بهبود اندکی داشت. بهای مس به 6هزار و 947دلار در هر تن رسید. بهای دو فلز سرب و روی نیز به ترتیب 2هزار و 528دلار و 3هزار و 447دلار رقم خورد.

اما مهم‌ترین عامل بهبود بازار دیروز افزایش بهای دلار و رسیدن آن به مرز 5هزار تومان بود. این امر معامله‌گران را برای سود سال دیگر شرکت‌ها امیدوار کرد.در این شرایط بازار با گرایش به سمت پالایشگاه‌ها از جمله پالایشگاه اصفهان، بندرعباس و تهران و همچنین نماد فولاد مبارکه زمینه‌ساز رشد 179واحدی (معادل 2/ 0 درصد) شد تا شاخص کل در پایان معاملات به 98هزار و 103واحد قرار گیرد.در بازار دیروز عرضه عمده سرمایه‌گذاری صنعت و معدن بدون حضور رقیب انجام شد و گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی در قیمت پایه این شرکت را خریداری کرد. این گروه در سال گذشته نیز توسعه امید و پیش از آن شرکت‌های سرمایه‌گذاری دیگری را خریداری کرده بود.

در بازار دیروز در گروه خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خودروسازی با دارا بودن سهم 5/ 3 تا چهار درصدی در تولید ناخالص داخلی کشور، همچنین سهم 18 تا 20 درصدی در بخش صنعت و سهم 12درصدی اشتغال بخش صنعتی کشور، از جایگاه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ویژه‌ای برخوردار است.همچنین مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: قطعه‌سازی کشور سال گذشته موفق شد قطعات و مجموعه‌های تولیدی خود به ارزش هشت میلیارد دلار را در بازار داخل به فروش برساند. مدیرعامل شرکت ایران خودرو نیز با اشاره به اینکه خصوصی‌سازی موجب نجات صنعت خودروی کشور خواهد شد، خواستار آن شد تا در راه خصوصی‌سازی این صنعت در کشور موانع برطرف شود. در گروه پتروشیمی دیروز اعلام شد با پایان تعمیرات اساسی و انجام اقدامات اصلاحی تولید اتان پالایشگاه هفتم پارس جنوبی (فاز‌های 17 و 18) 42 درصد افزایش یافت.

حسن اسعدی، سرپرست مدیریت پالایشگاه هفتم مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به اهمیت تولید اتان به‌عنوان یک محصول با ارزش افزوده و اصلی‌ترین خوراک پتروشیمی‌های عسلویه گفت: یکی از موفقیت‌های بزرگ فازهای 17 و 18 افزایش تولید اتان است. وی افزود: نرخ استحصال اتان از خوراک ورودی در پالایشگاه هفتم نزدیک به 80 درصد است که این میزان بالاترین نرخ تولید اتان در بین پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی است.  به گفته وی این کار با انجام اقدامات اصلاحی در رفع تنگناها و چالش‌های عملیاتی و بهینه‌سازی فرآیند در فازهای 17 و 18 صورت گرفته و تولید اتان این پالایشگاه حدود 20 درصد بیش از طراحی است.  اسعدی می‌گوید: فازهای 17 و 18 مطابق طراحی باید 2 هزار و 550 تن اتان تولید کنند که با افزایش صورت گرفته این میزان به 3 هزار و 50 تن در روز رسیده است.  در گروه غذایی مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی از رکورد تاریخی و بی‌سابقه تولید 8 میلیون تن چغندرقند در سال جاری خبر داد.به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا یزدانی مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: از این 8 میلیون تن تولید، 760 هزار تن آن مربوط به چغندر پاییزه است.وی افزایش متوسط عملکرد تولید چغندر قند از 54 تن در هکتار در سال گذشته به 59 تن در هکتار در سال جاری را یکی از علل افزایش تولید این محصول عنوان کرد.

یزدانی افزود: استفاده از ارقام پرپتانسیل، اقدامات به زراعی در سطح مزارع، آموزش، استقبال کشاورزان از کشت این محصول و افزایش سطح زیر کشت چغندر پاییزه و تا حدود کمی بهاره از دیگر عوامل موثر در افزایش تولید امسال بوده است.یزدانی با اشاره به محدودیت کارخانه قند در استان خوزستان، تصریح کرد: با تلاش‌های انجام شده، چند سرمایه‌گذار علاقه‌مند به احداث کارخانه جدید قند در این استان شده‌اند.وی درباره کشت چغندرقند در استان لرستان نیز اذعان داشت: توسعه کشت پاییزه چغندرقند در مناطق پلدختر و کوهدشت استان لرستان به‌طور جدی در دستور کار وزارت جهاد‌کشاورزی قرار دارد و با کشت آن در مهر‌ماه و برداشت در خرداد ماه، عمده نیاز آبی این محصول از نزولات جوی تامین و موجب کاهش 50 درصدی مصرف آب می‌شود.در گروه بیمه‌ای سازمان خصوصی‌سازی در دومین شنبه اسفند ماه امسال بلوک 34/ 17 درصدی سهام شرکت بیمه البرز را به وکالت از دولت روانه میز فروش بازار اول بورس تهران می‌کند.

سازمان خصوصی‌سازی در 12 اسفند ماه امسال تعداد 693 میلیون و 666 هزار و 777 سهم معادل 34/ 17 درصد از کل سهام شرکت بیمه البرز را به وکالت از دولت در بازار اول بورس تهران واگذار می‌کند. قیمت پایه هر سهم بیمه البرز برای این بلوک مدیریتی غیر‌کنترلی بیمه البرز مبلغ 1275 ریال تعیین شد که با شرایط یکجا و نقد یا پرداخت 30 درصد از وجه معامله به‌طور نقد طی مهلت 20 روز کاری و مابقی اقساط مساوی 6 ماهه طی 4 سال به قیمت تابلو بورس در روز عرضه به اضافه 20 درصد به شرط آنکه از قیمت پایه کمتر نباشد، عرضه خواهد شد.  در گروه قطعه‌سازی مدیرعامل رادیاتور ایران‌ یکی دیگر از زیرمجموعه‌های سایپا تغییر کرد.به این ترتیب علیرضا کمیزی که از آذر 89 با حکم نعمت‌الله پوستین‌دوز، مدیرعامل رادیا  تور ایران شده بود، از این شرکت بورسی با سرمایه 30 میلیارد کنار گذاشته شد تا غلامحسن جواهر‌پور عهده‌دار این سمت شود. در این گروه ایران‌خودرو دیزل زمان عرضه بلوک مدیریتی چرخشگر را اعلام کرد. این بلوک به قیمت پایه هر سهم 2787 ریال از طریق سازمان بورس و اوراق بهادار، حداقل 10 روز پس از تاریخ انتشار آگهی مزایده در روزنامه‌های اطلاعات و «دنیای اقتصاد» در تاریخ 24 بهمن سال جاری است. قیمت تمام شده «خچرخش» برای «خاور» 5/ 33 میلیارد تومان است.این بلوک 3/ 133 میلیارد تومان به فروش می‌رسد که حدود 8/ 99 میلیارد تومان برای «خاور» سود دارد.در بودجه خاور 6/ 171 میلیارد تومان سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها پیش‌بینی شده است.در گروه شوینده‌ها نماد شرکت تازه وارد مدیریت صنعت شوینده توسعه بهشهر به دلیل افزایش بیش از 20 درصدی قیمت سهام برای یک روز متوقف شد.شوینده در گزارش شفاف‌سازی خود نظیر دیگر شرکت‌ها بر عدم رخداد اتفاق خاصی در این شرکت خبر داد. در مجموع بازار دیروز، بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 251میلیارد تومان و در فرابورس به 206میلیارد تومان بالغ شد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل