کد خبر: ۱۱۵۵۴ - تاریخ خبر: ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

افتتاح حساب ارزی و طلایی باعث کاهش تقاضای ارز می‌شود
عضو اتاق بازرگان تهران بیان کرد :

افتتاح حساب ارزی و طلایی باعث کاهش تقاضای ارز می‌شود

نقیب گفت: بانک مرکزی با افتتاح حساب ارزی می‌تواند تقاضا برای ارز را کاهش دهد و از افزایش نرخ ارز جلوگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،علی نقیب عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه تغییرات نرخ ارز مشکلات زیادی در بخش تولید به همراه دارد، اظهار کرد: نوسانات نرخ ارز تأثیرمستقیمی بر صنعت، تأمین منابع مالی و نقدینگی تولیدکنندگان دارد و باعث خروج سپرده‌ها از بانک برای خرید ارز و سکه خواهد شد.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به افتتاح حساب ارزی و طلایی برای کاهش تقاضا، بیان کرد: عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت ارز در کشور این است که ارز به صورت کاغذی رد و بدل می‌شود، به همین دلیل شایعات و کمبود مقطعی ارز در بازار قیمت آن را افزایش می‌دهد. بانک مرکزی با ایجاد راهکارهایی همچون بازکردن حساب ارزی و طلایی و استفاده از کارت‌های اعتباری برای خرید دلار باعث کاهش جابه‌جایی به صورت کاغذی خواهد شد.

وی با بیان اینکه دولت نقش توانایی کنترل قیمت بازار را دارد، تصریح کرد: 80 درصد ارز کشور توسط دولت و شرکت‌های زیرمجموعه آن، از طریق فروش نفت و منابع پتروشیمی تأمین می‌شود که با مدیریت صحیح می‌تواند نرخ ارز را کنترل کند.

عضو اتاق بازرگانی با اشاره به کمبود ارز در بازار، افزود: در زمان افزایش تقاضا، نرخ ارز به طور معمول افزایش می‌یابد، در نتیجه بانک مرکزی با توزیع ارز در بازار توانایی مدیریت و شکستن حباب قیمت را دارد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه افزایش ناگهانی قیمت ارز به بازار شوک وارد می‌کند، تصریح کرد: میزان عرضه و تقاضا در بازار، نرخ ارز را مشخص می‌کند و تزریق دلار از سوی دولت با نرخی کمتر باعث کاهش مصنوعی قیمت دلار می‌شود که به مرور زمان با جهش خود بازار را دچار شوک می‌کند.

نقیب در پایان با تأکید بر اثرات منفی افزایش نرخ ارز در امنیت اقتصادی، گفت: بالا رفتن نرخ ارز سبب افزایش مواد اولیه و هزینه‌های تولید می‌شود و این عدم ثبات در بازار میزان سرمایه گذاری در بازار را کاهش می‌دهد.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

  • جایگاه جهانی ایران در دسترسی به منبع آب سالم

  • وابسته ترین کشور ها به اینترنت

  • راه های خروج از رکود از نگاه مقام معظم رهبری

  • وضعیت تهران در حوزه ترافیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل