اتمام بازنگری در طرح تفصیلی تا پایان سال‌٩٧
مهدی حجت،معاون شهردار تهران گفت : بدون مشارکت مردم اداره شهر تهران غیر ممکن است. و بازنگری در طرح تفصیلی تا پایان سال‌٩٧تمام می شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، مهدی حجت معاون شهرداری تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: با بخشنامه‌هایی که صادر کردیم سعی کردیم شفافیت ایجاد کنیم تا مردم تهران از ظرفیت‌های فوق‌العاده شهر بهره‌مند شوند.

وی افزود: در طول دهه‌های گذشته به نحوی با مردم صحبت کردیم که انگار مسوولیتی در قبال شهر ندارند و شهرداری باید همه کارهای شهر را انجام دهد در حالی که شهرداری از طریق شهروندان هزینه‌هایش را باید تامین می‌کند.

وی ادامه داد» تا انتهای سال ۹۷طرح تفصیلی یعنی زندگی آینده شهر تهران در حوزه کالبدی معماری و شهرسازی را بازنگری کنیم.

وی افزود: هولوگرام یک وسیله ابداعی برای طلب بدهی‌های شهرداری بوده است  اصل این مسئله ایراد ندارد اما مسیر آن مشکل دارد.

معاون شهردار ادامه داد: در همه دنیا درصدی از قیمت ملک به عنوان عوارض از شهروندان گرفته می‌شود قبل از انقلاب سه در هزار قیمت ملک از شهروندان گرفته می‌شد  اما بعد از انقلاب قانون تغییر پیدا کرد و عوارض را به قیمت منطقه و نه قیمت واقعی ملک از شهروندان گرفتند. واین موضوع درآمد شهرداری را کاهش داد،در حالی که شهرداری هزینه‌های ثابتی داشت در نتیجه مجبور شد تراکم بفروشد.

وی همچنین گفت: در دوره قبلی مدیریت شهر تهران راحت پول درمی آوردند به‌خاطر همین امروز عادت نداریم عوارض ملک شهروندان و فعالیت‌هایشان را در شهر بگیریم.باید پول‌های خورد از سطح شهر جمع‌آوری شود.

وی در مورد سرانجام پلاسکو گفت: پلاسکو در ده طبقه سطح و ٥ طبقه پارکینگ در ٢٩ دی ماه ساخته می شود. و بنیاد مستضعفان قول داده که پارکینگ پروانه را که روبروی پلاسکو است را تجهیز کند و کمبود و کسری پارکینگ را تامین کند.

وی افزود: همچنین بنیاد مستضعفان از پروژه ال ار تی خیابان بهارستان حمایت می کند.

معاون شهردار تاکید کرد: تا انتهای سال۹۷ طرح تفصیلی یعنی زندگی آینده شهر تهران در حوزه کالبدی معماری و شهرسازی بازنگری خواهد شد. وعوارض باید به قیمت ملک از شهروندان گرفته شود نه منطقه.

وی درمورد پالادیوم گفت: پالادیوم از یک مرجع رسمی جواز دریافت کرده است و ما نمی‌توانیم آنچه که قبلا توافق شده را برگردانیم اما سعی می‌کنیم منافع مردم تا جایی که می‌شود رعایت شود.

وی همچنین افزود: فقط ۵درصد مساحت بافت فرسوده داریم اما ۱۵درصد شهروندان در آن ساکن هستند. نوسازی بافت فرسوده تهران ۱۰سال طول می‌کشد.

وی درمورد لرزش بعضی از پل‌های شهر تهران گفت: به‌دلیل ساختار و استراکچر آن‌ها است هرچند باید ایمن‌سازی هم بکنیم. وتونل رسالت و توحید در مقابله زلزله ۷.۵ریشتری مقاومت می‌کند.

وی ادامه داد: طرح تفصیلی انحرافات زیادی دارد و حتی اگر عینا هم اجرا می‌شد به آرمان خود نمی‌رسید. و مجوزهای ساخت‌وساز تراکم که قابل اصلاح نیست زیر ۱۰۰عدد است. بعضی از کارکنان متخلف به قوه قضاییه معرفی شده‌اند.