فغانی: VAR اشتباهات را صفر نمی‌کند
داور بین‌المللی فوتبال ایران می‌گوید سیستم VAR اشتباه داوری را به صفر نمی‌رساند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،علیرضا فغانی در حاشیه جلسه توجیهی داوران اظهار کرد: الان طبق روال هر ساله کلاس هماهنگی داوران را داریم و قرار است در این جلسه به هماهنگی خوبی برسیم. در این کلاس قوانین جدید و همین طور بحث یک‌نواختی داوران مورد بررسی قرار گرفت.

او درباره اینکه با تغییر اسپانسر داوران، درآمد آن‌ها هم افزایش داشته است یا خیر، گفت: با تدبیر مسئولان فدراسیون فوتبال آن درآمدی که از اسپانسر داشتند، در بحث آموزش و هزینه‌های دیگر صرف می‌شود. اما برای ما فرقی نمی‌کند که اسپانسر چه شرکتی است مهم این است که لباس مناسب و برگزاری کلاس مناسب در دستور کار قرار داشته باشد. اینکه مسئولان تصمیم گرفتند داوران جوان کنار داوران باتجربه حضور داشته باشند، شانس خوبی است برای آنهاست.

فغانی تصریح کرد: مسائل داوری آنچنان تغییری نکرده و ما مثل گذشته هستیم. هر سال هم می‌گوید ما امیدواریم از سال بعد بهتر باشیم. به نظر من همه چیز فوتبال ما مثل هم است. من امیدوارم همانطور که تیم‌ها برای آمادگی خود تلاش می‌کنند، داوران هم برای آمادگی خود تلاش کنند.

وی در ادامه درباره سیستم VAR هم گفت: این سیستم مسئول خودش را دارد که درباره آن صحبت کند اما در کل دنیا مشخص شده این سیستم می‌تواند به روند داوری کمک کند. ما این موضوع را در جام جهانی هم تجربه کردیم. پروسه چند ماهه نیاز است تا آن را اجرایی کنیم. امیدوارم که روال کاری خوب پیش برود تا بتوانیم در زمان مقرر از آن استفاده کنیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا امسال از سیستم VAR استفاده می‌شود یا خیر گفت: نمی‌دانم آن را باید از مسئولان بپرسید. VAR ضمانت نمی‌کنند که تیم‌ها اعتراض بکنند یا نکنند اما امکان دارد اشتباه داوری هم وجود داشته باشد. البته اعتراض همیشه وجود دارد و زیاد فرقی ندارد که چه چیزی می‌شود. من به عنوان یک داور وظیفه ندارم درباره این مسائل صحبت کنم و فقط باید تلاش کنم قضاوت خوبی داشته باشم.