شرایط واردات کاغذ بعد از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی
بانک مرکزی شرایط تازه‌ای برای ترخیص و واردات این کالا تعریف کرده است.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،در جریان حذف برخی کالاها از دریافت ارز 4200 تومانی، چهار کالای اساسی کره، حبوبات، چای و کاغذ از دریافت این ارز کنار گذاشته شدند. بر این اساس واردات آنها از این پس با ارز نیمایی که البته قیمت آن متغیر است، انجام خواهد شد.

این در حالی است که طبق دستوری که بانک مرکزی به شبکه بانکی داشته است و باید گمرک ایران طبق آن اسناد حمل را دریافت و ترخیص کالا را انجام دهد، شرایط واردات و ترخیص کاغذ و سه کالای دیگر حذف شده از دریافت ارز با نرخ ترجیهی این گونه اعلام شده که در مواردی که تامین ارز بابت گشایش اعتبار اسنادی، ثبت برات اسنادی و حواله ارزی برای واردات کره، حبوبات، چای و کاغذ با نرخ رسمی 4200 تومان برای هر دلار انجام شده باید اسناد حمل مربوطه با دریافت مابه‌التفاوت 4800 تومان انجام شود.

با توجه به این اعلام بانک مرکزی تمامی واردات این چهار قلم کالایی که تا 18 خرداد سال جاری از گمرک ترخیص نشده‌اند، با دلار 9000 تومان محاسبه خواهد شد و اگر ثبت سفارش آنها با ارز 4200 تومان بوده، باید 4800 تومان باقی مانده به بانک پرداخت شده و اسناد حمل را به گمرک ارائه کنند.

همچنین طبق شرایط تعریف شده از سوی بانک مرکزی اگر این کالاها با نرخ کمتر از 4200 تومان وارد شده است، باید علاوه بر 4800 تومان مابقی مبلغ نیز پرداخته شود.

این در حالی است که تا پایان  سال 1396 دو ارز مبادله‌ای و آزاد برای تامین ارز واردات وجود داشت که ارز مبادله‌ای بانک مرکزی به بخش زیادی از کالاها اختصاص پیدا می‌کرد و در آن زمان حداکثر قیمت ارز مبادله‌ای به 3800 تومان رسیده بود، ارز بازار آزاد نیز با همین حدود قیمت فروش می‌رفت، اکنون طبق اعلام بانک مرکزی برای ترخیص کالاهایی که با دلار کمتر از 4200 تومان ئارد شده‌اند، مابه‌التفاوت تا نرخ نیمایی پرداخت شود.

البته در بخشنامه بانک مرکزی تاکید شده کالاهایی که تا 18 خرداد سال جاری از گمرک ترخیص نشده‌اند باید 4800 تومان مابه‌التفاوت بپردازند که مبلغ 9000 تومانی دلار نیمایی را مبنا قرار داده است، ‌از این اعلام این‌گونه استنباط از این تاریخ به بعد واردات کاغد با نرخ روز سامانه نیما که اکنون حدود 11 هزار و 500 و بالاتر است انجام خواهد شد.

حذف ارز 4200 تومانی از کاغذ در حالی انجام می‌شود که این کالا در ماه‌های ابتدایی امسال با حواشی همراه بود؛ به گونه‌ای که ترخیص کاغذهای وارداتی تا مشخص شدن سیاست ارزی دولت به مشکل خورد و در نهایت دولت اعلام کرد که کاغذ در لیست 4200 تومان باقی می‌ماند اما این در شرایطی است که فقط کاغذ مطبوعات و نشر همچنان 4200 تومانی دریافت کرده و مابقی با نرخ سامانه نیما محاسبه خواهد شد.