نفت روی موج افزایشی ماند
قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه تحت تاثیر تداوم نگرانی‌ها نسبت به مختل شدن عرضه در خاورمیانه افزایش یافت اما دورنمای تقاضای ضعیف‌تر، رشد قیمت‌ها را محدود کرد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،بهای معاملات آتی نفت برنت چهار سنت افزایش یافت و به 63 دلار و 30 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته بیش از یک درصد افزایش پیدا کرده بود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تغییری نداشت و در 56 دلار و 22 سنت در هر بشکه ایستاد.

به گفته بنیامین لو جیاشوان، تحلیلگر کالا در شرکت "فیلیپ فیوچرز"، پیش‌بینی تقاضای جهانی کمتر برای نفت به همراه افزایش چالشها در فضای اقتصادکلان، روند رشد قیمت‌های نفت را محدود کرده است.

در این بین آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد به دقت تحولات در تنگه هرمز را رصد می‌کند و در صورت بروز اتفاقی که روند عرضه نفت را مختل کند، آماده است به سرعت و قاطعانه عمل کند تا اطمینان حاصل کند بازار از عرضه کافی برخوردار است. همچنین این آژانس اعلام کرد فاتح بیرول، مدیراجرایی آژانس بین‌المللی انرژی سرگرم گفت و گو با اعضای این نهاد، دولت‌های مربوط و سایر کشورها است. مصرف‌کنندگان می‌توانند مطمئن باشند که بازار نفت از عرضه کافی برخوردار است و میزان تولید نفت در نیمه اول سال 2019 به میزان 900 هزار بشکه در روز از تقاضا فراتر رفت.

تنگه هرمز یک مسیر ترانزیت دریایی مهم برای تجارت انرژی جهان به شمار می‌رود و روزانه حدود 20 میلیون بشکه نفت یا معادل حدود 20 درصد از عرضه جهانی از این آبراه عبور می‌کند.

به گفته آلفونسو اسپارزا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، برآوردها از تقاضای جهانی کمتر برای نفت به قیمت‌های نفت در چند هفته گذشته لطمه زده است. اختلالات جوی و مسائل ژئوپلیتیکی موقتی بوده‌اند و تنها توافق اوپک پلاس است که به معامله‌گران درباره پایبندی این گروه برای کاهش اشباع عرضه نفت، شفافیت داده است.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک و گروهی از کشورهای غیراوپک معروف به گروه اوپک پلاس متعهد شده‌اند تا پایان سه ماهه اول سال 2020 میزان عرضه خود را 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

در این بین دو منبع آگاه به رویترز اظهار کردند تولید نفت روسیه در فاصله اول تا 21 ژوییه به حدود 11.05 میلیون بشکه در روز بهبود یافته است. تولید نفت این کشور تحت تاثیر اختلاف میان شرکت خط لوله ترانس‌نفت و تولیدکننده نفت روس‌نفت، اوایل ژوییه به پایین‌ترین میزان در سه سال اخیر سقوط کرده بود.

روسیه تحت توافق کاهش تولید اوپک پلاس، موافقت کرده است تولید نفت خود را 228 هزار بشکه در روز نسبت به سطح تولید 11.41 میلیون بشکه در روز در اکتبر سال 2018 که مبنای پیمان فعلی اوپک پلاس است، کاهش دهد.