معاون وزیر صمت اعلام کرد:
شناسایی اخلالگران قیمت در بازار سرمایه
معاون وزیر صمت اعلام کرد: کسانی که بازار سرمایه باعث افزایش قیمت‌ها می‌شوند شناسایی و فعالیت آنها محدود می شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،فرشاد مقیمی درباره کسانی که در بورس کالا اقدام به خرید مواد اولیه تولید و فروش آنها به قیمت‌های بالاتر می‌کنند گفت: مواد پلیمری یکی از مهم ترین کالاهای عرضه شده در بورس کالا است که کارگروه‌های ویژه‌ای در این خصوص تشکیل شده که 80 درصد تقاضای بازار را که در حدود 700 واحد صنعتی است هدف گذاری و تعیین کرده‌اند.

وی افزود: با شناسی این تقاضا از افزایش قیمت برخی مواد پلیمری در ماه‌های گذشته جلوگیری شد و توانستیم کسانی که می‌خواستند بیشتر از نیاز تولید را در بورس کالا خریداری و به قیمت‌های غیر رسمی در بازارهای دیگر بفروشند محدود کنیم.

مقیمی گفت: این سیاست را برای همه محصولات از جمله پتروشیمی و محصولات فلزی در بورس کالا دنبال می‌کنیم و تلاش می‌کنیم این محدودیت برای همه کالاهای عرضه شده در بورس تسری یابد. مقیمی درباره دریافت مالیات بر ارزش افزوده از واحدهای صنعتی گفت: این موضوع در قانون مالیات بر ارزش افزوده که در مجلس در حال بررسی است اصلاح خواهد شد و این از خواسته‌های اصلی ماست تا یکی از موانع کسب و کار حذف شود.

معاون وزیر صمت درباره وجود برخی از محصولات خوراکی خارجی در بازار که مشابه داخلی آن وجود دارد گفت: سیاست کلی این است که محصولاتی که تولید داخل دارد اگر بتواند کل نیاز کشور را تامین کند واردات صورت نگیرد اگرچه از انجمن‌های تخصصی این صنعت نیز شکایت زیادی در این زمینه نداریم، اما ممکن است این کالاها از مسیرهای دیگر وارد کشور شده باشد. مقیمی گفت: صنعت غذایی در کشور 11 درصد کل صنعت و 14 درصد ارزش کل اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است.