هند برای سفارش‌ خرید نفت از ایران تا شفاف شدن معافیت‌های آمریکا صبر می‌کند
رویترز به نقل از ۴ منبع آگاه نوشت پالایشگاه‌های هندی سفارش نفت ایران برای بارگیری در ماه می را تازمانی‌که مشخص شود، واشنگتن معافیت تحریم‌های علیه ایران را تمدید می‌کند یا نه، به حالت تعلیق درآورده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، پالایشگاه‌های هندی سفارش نفت ایران برای بارگیری در ماه می را تازمانی‌که مشخص شود، واشنگتن معافیت تحریم‌های علیه ایران را تمدید می‌کند یا نه، به حالت تعلیق درآورده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه نوامبر از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و تحریم‌های اقتصادی این کشور را مجددا اجرایی کرد.

اما به 8 کشور از جمله هند معافیت 6 ماهه از تحریم‌های نفتی ایران را داد و آنها اجازه یافتند تا اوایل ماه می نفت از ایران بخرند. هند، دومین واردکننده نفت ایران پس از چین، اجازه یافت تا ماهانه 9 میلیون بشکه از ایران نفت بخرد.

به گفته این منابع، هند امید دارد تا طی 7 تا 10 روز در مورد هرگونه معافیت از تحریم‌ها و همچنین میزان حجم نفتی که می‌تواند در صورت دریافت معافیت بخرد، به اطلاعاتی دست یابد.

یکی از منابع گفت: «ما در مورد تفکر آمریکا نمی دانیم که آیا به هند اجازه می‌دهند تا نفت بخرد یا نه.»

منابع هندی ماه گذشته گفته بودند بر اساس معافیت کنونی، هند می‌تواند روزانه حدود 300 هزار بشکه نفت، حدود نیمی از میزان واردات پیش از تحریم‌ها، از ایران نفت بخرد. و دهلی‌نو می‌خواهد به خرید نفت از ایران در این سطح ادامه دهد.