مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی خبر داد
افزایش ۹ میلیون بشکه ای تولید میعانات گازی پارس جنوبی در سال ۹۷
مدیر عامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: سال گذشته بیش از ۹ میلیون بشکه میعانات گازی بیشتر در پارس جنوبی تولید شده است که خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس شد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،هادی هاشم زاده فرهنگ، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه در سال 97 شاهد رشد تولید تمام محصولات مجتمع بوده ایم، گفت: یکی از مهمترین محصولات تولیدی پالایشگاه های گاز پارس جنوبی میعانات گازی است.

وی افزود: این محصول خوراک اصلی پالایشگاه های ستاره خلیج فارس بوده که تأثیر به سزایی در تولید و خودکفایی بنزین دارد.

فرهنگ با ذکر این مطلب گفت: با توجه به اهمیت تولید این محصول با ارزش مجتمع گاز پارس جنوبی در سال 97 نسبت به سال 96 بیش از 9 میلیون بشکه افزایش تولید داشته است.

به گفته فرهنگ این میزان تولید نسبت به سال 95 حدود 18 درصد و معادل 43 میلیون بشکه رشد داشته است.

براساس این گزارش، با انتقال میعانات گازی پارس جنوبی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران از نظر تولید بنزین و گازوییل خودکفا می‌شود. همچنین ارزش افزوده پالایشگاه‌های میعانات گازی بیشتر از پالایشگاه‌های نفتی است.

در واقع هدف راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس پالایش360 هزار بشکه میعانات گازی پارس جنوبی است. مزیت تولید محصولات با میعانات گازی نیز افزایش کیفیت محصولات و ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه های گازی پارس جنوبی تعریف شده است.

از سوی دیگر افزایش تولید میعانات گازی و ارسال آن به پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های داخل علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و تأمین نیازهای داخلی می‌تواند به‌زودی با افزایش تولید منجر به صادرات محصولاتی همچون بنزین و گازوئیل نیز بشود.