تولید نفت اوپک پایین‌ترین رکورد چهار ساله را زد
نظرسنجی پلاتس نشان داد کاهش بیش از حد تولید عربستان سعودی و قطع برق در ونزوئلا باعث شد تولید نفت خام اوپک در مارس ۵۷۰ هزار بشکه در روز نسبت به فوریه کاهش پیدا کند و به ۳۰.۲۳ میلیون بشکه در روز برسد که پایین‌ترین میزان در بیش از چهار سال گذشته به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،طبق نظرسنجی ماهانه پلاتس، عربستان سعودی که بزرگترین تولیدکننده عضو اوپک است، تولید خود را در مارس به پایین‌ترین سطح از فوریه سال 2017 رساند. سعودی‌ها به وعده خود برای کاهش بیشتر تولید عمل کردند و تولیدشان را ماه گذشته 280 هزار بشکه در روز دیگر کاهش داده و به 9.87 میلیون بشکه در روز رساندند.

ونزوئلا نیز به دلیل خاموشی گسترده‌ای که تولید و صادرات نفت را در مارس فلج کرد، تولیدش را به پایین‌ترین میزان در 16 سال اخیر رساند و 740 هزار بشکه در روز نفت تولید کرد.

عراق که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است، تولیدش را در مارس به میزان 100 هزار بشکه در روز نسبت به فوریه کاهش داد و به 4.57 میلیون بشکه در روز رساند. با این حال این رقم اندکی بالاتر از سقف تولید 4.512 میلیون بشکه در روز عراق بود.

بر اساس نظرسنجی پلاتس، تولید نفت ایران نیز با وجود تحریم‌های آمریکا، نسبتاً ثابت ماند و این کشور 2.69 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد.

ازسرگیری فعالیت در الشراره که بزرگترین میدان نفتی لیبی است، تولید نفت لیبی را در مارس به 1.06 میلیون بشکه در روز افزایش داد.

پیش از این نظرسنجی ماهانه رویترز منتشر شد که نشان داد تولید تولید نفت اوپک در مارس سال 2019 به پایین‌ترین میزان از فوریه سال 2015 رسیده است و مجموع تولید این گروه که متشکل از 14 عضو است، 30.4 میلیون بشکه در روز بوده است که 280 هزار بشکه در روز نسبت به فوریه کاهش داشت.