قیمت نفت به ۷۰ دلار نزدیک شد
در حالی که نگرانی ها از کاهش عرضه نفت، ترس از کند شدن رشد اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده است، قیمت نفت پس از ثبت بیشترین افزایش حدود یک دهه اخیر در سه ماهه نخست امسال، امروز نیز افزایش داشت.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، در حالی که نگرانی ها از کاهش عرضه نفت، ترس از کند شدن رشد اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده است، قیمت نفت پس از ثبت بیشترین افزایش حدود یک دهه اخیر در سه ماهه نخست امسال، امروز نیز افزایش داشت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 43 سنت معادل 0.6 درصد افزایش به 68 دلار و یک سنت رسید. در سه ماهه نخست امسال قیمت نفت برنت با رشدی 27 درصدی مواجه بود.

قیمت نفت خام آمریکا نیز که در بازه زمانی ژانویه تا مارس امسال 32 درصد رشد کرده بود، امروز با 32 سنت، معادل نیم درصد افزایش به 60 دلار و 46 سنت رسید.

تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا در کنار کاهش تولید های داوطلبانه سایر اعضای اوپک و همچنین چند تولید کننده دیگر موجب شده تا علیرغم کند شدن رشد اقتصاد جهان و جنگ تجاری میان آمریکا و چین، قیمت نفت تقویت شود.

اما به گفته فین زیبل، اقتصاددان ارشد بانک ملی استرالیا، با توجه به کاهش رشد اقتصادی و توانایی تولید کنندگان آمریکایی مبنی بر افزایش تولید در هنگام بالا رفتن قیمت ها، بعید است قیمت نفت بیش از این بالا برود.

وی افزود: «خیلی سخت است قیمت نفت بیش از این بالا برود.»

با این وجود، تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی رویترز، خوش بینی محتاطانه ای در مورد قیمت نفت در سال جاری میلادی دارند.

دولت آمریکا روز جمعه گزارش داد که تولید نفت این کشور در ماه ژانویه با اندکی کاهش به 11.9 میلیون بشکه در روز رسیده است. شرکت های نفتی آمریکا هفته گذشته تعداد سکوهای حفاری نفتی فعال را به پایین ترین رقم در طی حدود یک سال گذشته رساندند.