کد خبر: ۷۴۷۲۰ - تاریخ خبر: ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۸/۲۳

روند صعودی نفت معکوس شد

روند صعودی نفت معکوس شد

قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به کندی روند احیای اقتصاد جهانی و تقاضا برای سوخت به دلیل شتاب در روند افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین، بهای معاملات نفت برنت 75 سنت معادل 1.7 درصد کاهش یافت و به 42 دلار و 78 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز پنج شنبه 0.6 درصد کاهش داشت.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 89 سنت معادل 2.2 درصد کاهش پیدا کرد و به 40 دلار و 23 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته حدود 0.8 درصد کاهش داشت.

با این حال هر دو شاخص از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود هشت درصد رشد داشته اند.

آمار دولت آمریکا که نشان داد ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته 4.3 میلیون بشکه رشد کرده است، به فشارهای کاهشی بر قیمتها افزود. تحلیلگران کاهش ذخایر به میزان 913 هزار بشکه را پیش بینی کرده بودند.

کویچی موراکاکی، تحلیلگر شرکت داییچی کامادیتیز درباره وضعیت بازار گفت: سرمایه گذاران به سودگیری از رشد اخیر قیمتها اقدام کردند زیرا دورنمای تیره اقتصاد جهانی در بحبوحه افزایش شدید موارد ابتلا به ویروس کرونا و محدودیتهای اجتماعی جدید، فضا را بدبینانه تر کرده است. اگر روند شیوع ویروس کرونا در بسیاری از نقاط جهان تسریع شود، انتظار می رود قیمتهای نفت در هفته آینده تحت فشارهای نزولی بمانند.

افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا و نقاط دیگر به رکورد جدید و محدودیتهای اقتصادی برای مهار شیوع بیماری به چشم انداز پایان بحران سلامتی جهانی در آینده نزدیک لطمه زده است. امیدواری به نزدیک شدن پایان این بحران هفته جاری با اعلام خبر موثر بودن 90 درصدی واکسن ساخت شرکتهای فایزر و بایو ان تک آلمان، به اوج رسید و باعث جهش شاخصهای قیمت بازار نفت شد.

اما آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود که روز پنج شنبه منتشر شد، اعلام کرد تقاضای جهانی برای نفت بعید است تحت تاثیر عرضه یک واکسن کووید 19 تا اواسط سال 2021 تقویت شود. در گزارش ماهانه اوپک که یک روز قبل منتشر شد، پیش بینی شده بود که مصرف جهانی نفت تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا در سال 2021 بهبود کندتر از حد انتظاری خواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران می گویند محدودیتهای سخت گیرانه تر در زمینه جابجایی برای مهار شیوع بیماری به معنای آن است که گروه اوپک پلاس برای اجرای افزایش برنامه ریزی شده تولید در ابتدای سال 2021 دچار تردید خواهد شد و احتمالا افزایش تولید را به تاخیر می اندازد.

وزیر انرژی الجزایر ابراز امیدواری کرده که اوپک و متحدانش شامل روسیه ممکن است محدودیت عرضه فعلی 7.7 میلیون بشکه در روز را در سال 2021 ادامه دهند و در صورت لزوم تولیدشان را به میزان بیشتری کاهش دهند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


تصویر روز
  • ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از کرونا

  • توصیه های غذایی برای پیشگیری از کرونا

  • تفاوت ویروس کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

  • نگاهی به شاخص های کیفیت هوای تهران از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸

  • هفت راه برای کاهش مصرف پلاستیک

دیگر رسانه ها
نظرسنجی
کدام بازار تا سه ماه آینده رشد بیشتری خواهد کرد ؟تحلیل